اخراج و بازهم اخراج

کارخانه سیمان جوین جغتای ۱۵ نفر از کارمندان و کارگران خود را بدون دلیل اخراج کرد.

هرچند این کارخانه سابقه طولانی در اخراج کارگران و کارمندان خود دارد که در این مدت متاسفانه بنا به دلایل متعدد و روابط اداری و مالی گسترده این کارخانه با ادارات و افراد مسئول و غیر مسئول ذی نفوذ هیچ گاه مورد مواخذه قرار نگرفته است. و داد کارگران اخراج شده به هیچ بیدادگاهی نرسیده است.

یادآوری یک نکته لازم است :مسئولین محترم شهرستان بیاد داشته باشند که این کارخانه با کمک و همیاری مردم همین شهرستان احداث گردید.بسیاری از تسهیلات اعطایی به این کارخانه از زمین گرفته تا کمک معنوی و مادی از صدقه سر همین مردم بوده است.بنابراین شایسته نیست مدیریت این کارخانه هر روز سازی بزنند و برای کارگران بیچاره خوابی ببیند.

لازم به ذکر است شنیده های غیر رسمی حاکی از آن است که هدف مدیریت کارخانه از اخراج کارگران تعدیل نیرو نمی باشد. بلکه استخدام مجدد همین کارگران یا کارگرانی دیگر به جهت استفاده از تسهیلات اعطایی دولت برای ایجاد شغل و اشتغالزایی می باشد.

در صورتی که کارگری از شرکتی اخراج شود در هر یک از مواد زیر حق سنوات و … چگونه باید پرداخت شود ؟

توضیحات : سابقه بیش از ۵ سال

 1- قرارداد داشته باشد و در پایان قرارداد اخراج شود ؟

اگر درپایان قرارداد اخراج شود  به ازای کارکردش  یک ماه حقوق پایه سنوات و ۲ ماه حقوق پایه عیدی  تا سقف ۳ برابر حداقل حقوق در سال تعلق میگیرد  مانده مرخصی  بازخرید میگردد و بن هم به ازای هرماه کارکرد میبایست پرداخت شود.

 2- قرارداد نداشته باشد و فقط در زمان ورود یکبار قرارداد نوشته باشد ؟

در این حالت آن فرد استخدام است و کارفرما به سادگی نمیتواند اینگونه کارگران را اخراج کند و اخراج آن با دلایل و مستندات و طی تشریفات قانونی  پس از رای اداره کار صورت می گیرد و معمولا  اختلاف بر سر مبلغ پایه محاسبات و کارفرما  توافق می کنند ولی بقیه حق و حقوق همانند بند ۱ پرداخت می گردد.

۳- قرارداد داشته باشد و هنوز به اتمام نرسیده باشد ؟

ضمن اینکه میبایست تمام حقوق و مزایای ایشان را تا پایان قرارداد پرداخت کند تسویه حساب او نیز  بر اساس  کارکردش  تا پایان تاریخ قرارداد همانند موارد قید شده در بند ۱ اعمال می گردد.

۴- آیا اگر به اداره کار شکایت کند حق سنواتی که برای او در نظر می گیرند فرق دارد؟

اگر کارفرما سنوات را براساس آنچه که قانون معین کرده  پرداخت کند نه هیچ فرقی ندارد.

۵- اگر اخراج شده باشد ولی کارفرما در اداره کار به دلیل پرداخت نکردن مزایا از او بخواهد که به سر کار بیاید ولی قبول نکند ؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.